Film Hakkında Bazı Bilgiler

Aşağa gitmek

Film Hakkında Bazı Bilgiler

Mesaj  Rock Star Bir C.tesi Nis. 11, 2009 9:08 am

==> "Cennet Yaratıkları" Kate Winslet'ın ilk sinema filmidir. Daha önce birkaç televizyon dizisinde küçük rollerde oynayan Winslet, Juliet Hulme rolü için 175 genç kız arasından seçilmişti.Film Melanie Lynskey'in de ilk sinema filmiydi.

==> Yönetmen Peter Jackson'ın filmde bir cameo rolü vardır. Sinemadan çıktıktan sonra Juliet'in kaldırımda sarılıp öptüğü hırpani serseriyi Jackson'ın kendisi oynamıştı.

==> Melanie Lynskey ve Kate Winslet filmin başrollerinde olmalarına rağmen hem ilk sinema filmleri olduğu için, hem de yaşları oldukça genç olduğu için (o tarihte 17 ve 19 yaşlarındaydılar) filmin jeneriğinde isimleri 5. ve 6. sırada yazılmıştı.

==> Film, çekimler bittikten hemen sonra ölen yapımcı Jim Booth'a adanmıştır.

==> Kate Winslet filmde Puccini'nin La bohème'inden bir aryayı da seslendirmektedir.

==> Filmin diğer başrol oyuncusu ise Melanie Lynskey'dir ve onun da sinemaya başlangıç filmidir.

==> Filmde 1954 yılında Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde yaşanmış olan ülkenin en önemli skandalının gerçek hikayesi anlatılmaktadır. "Parker-Hulme cinayeti" olarak da anılan ve o tarihlerde ülkeyi sarsmış olan bu olayda bir kadın, birisi kendi kızı diğeri de onun arkadaşı olan öğrenci iki genç kız tarafından katledilmişti.

==> Filmin senaryosu genç kızlardan Pauline Parker'ın (filmde Melanie Lynskey tarafından canlandırılıyor) günlüklerine dayanmaktadır.(Gerçekten yaşanmış bi olaydır ve öldürülen kızlardan Pauline'nin günlüğünde anlattıklarından yola çıkılarak film yapılmıştır.)

==> Filmin çekimleri de olayların geçtiği mekanlarda gerçekleştirilmiştir.

==> Filmin kahramanlarından Juliet Hulme'un (filmde Kate Winslet tarafından canlandırılıyor) günümüzde İskoçya'da Anne Perry takma adıyla cinayet romanları yazdığı Yeni Zelanda medyası tarafından ortaya çıkartılmıştı.

==> Aynı olaydan ilham almış bir başka film de 1971 Fransız yapımı Mais ne nous délivrez pas du mal'dir. Bir anlamda "Cennet Yaratıkları" bu filmin yeniden çevrimi sayılabilir.

==> Hem hayvani bir enerji hem de şaşırtıcı bir insancıllıkla harmanlanmış bu film için yönetmeni Peter Jackson şu tanımlamayı yapmıştı: "Sevgiden bahseden bir cinayet öyküsü, canileri olmayan bir cinayet öyküsü."

==> En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'ne aday gösterilen film, Venedik Film Festivali'nde Gümüş Aslan (en iyi yönetmen), Toronto Film Festivali'nde ise "Metro Media" ödülünü kazandı. Kendi ülkesi Yeni Zelanda'nın "Film ve TV" ödüllerinin tamamının verildiği film çeşitli yarışma ve festivallerde toplam 16 ödül kazandı.
avatar
Rock Star
Admin

Mesaj Sayısı : 284
Kayıt tarihi : 05/04/09
Yaş : 29

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz